Chemia - stacjonarne pierwszego stopnia, specjalność: Analityka chemiczna
Poziom kształcenia: wyższe zawodowe (licencjat) Forma studiów: dzienne Czas trwania: 3 lata
Terminarz
- 1 kwietnia - rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów
- 13 sierpnia - zakończenie internetowej rejestracji kandydatów i wnoszenia opłat rekrutacyjnych
- 20 sierpnia - zakończenie postępowania kwalifikacyjnego przez komisje rekrutacyjne, ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia
- 21-22 sierpnia - przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych na studia (lista 1)
- 24 sierpnia - ogłoszenie kolejnej (2) listy osóby zakwalifikowanych na studia
- 25-26 sierpnia - przyjmowanie dokumentów od kandydatów z listy (2)
- 27 sierpnia - ogłoszenie kolejnej (3) listy osób zakwalifikowanych na studia
- 28 sierpnia - przyjmowanie dokumentów od kandydatów z listy (3)
Przyjmowanie dokumentów
Kandydaci, którzy otrzymają informację o zakwalifikowaniu na studia zobowiązani są do przesłania wymaganych dokumentów w postaci skanów w dniach wskazanych w terminarzu powyżej. Ostateczny termin dostarczenia skanów na adres e-mail (chl-cha-s1@umcs.pl) upływa:
- dla kierunków, na których prowadzona jest kwalifikacja na podstawie wyników matury lub egzaminów wstępnych o godzinie 16.00 ostatniego dnia wskazanego w terminarzu dla danej tury
- dla kierunków, na których obowiązuje tzw. "wolny nabór" (w zasadach rekrutacji jest informacja o przyjmowaniu kandydatów na podstawie złożonego kompletu dokumentów) nie dłużej niż do wyczerpania limitu miejsc.
Kandydaci, którzy po przesłaniu skanów otrzymają informację o przyjęciu na studia są zobowiązani do doręczenia (za pośrednictwem poczty, firmy kurierskiej, etc.) wymaganych dokumentów nie później niż 7-go dnia od otrzymania tej informacji. W przypadku, kiedy wskazana informacja pojawi się po 15-tym września termin doręczenia dokumentów upływa 25-go września br. Dokumenty doręczone po tym terminie nie będą uwzględniane.
Dokumenty należy doręczyć na adres:
Rekrutacja - Chemia - stacjonarne pierwszego stopnia, specjalność: Analityka chemiczna
Wydział Chemii
Pl. M. Curie-Skłodowskiej 2
20-031 Lublin
Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych skanów i terminów dostępne są tutaj.
Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne nie będą przyjmowane dokumenty składane osobiście.
Kontakt do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej:
81 537-77-50
Zasady kwalifikacji
Podczas kwalifikacji pod uwagę brany będzie:
- jeden przedmiot spośród: chemia, biologia, fizyka i astronomia, fizyka, informatyka, matematyka.
Z uwagi na eksperymentalny charakter studiów, warunkiem ich podjęcia jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza Medycyny Pracy.
Opis
Celem studiów jest przekazanie wiedzy w zakresie podstawowych zagadnień chemii, opartej o szerokie podstawy matematyki i nauk przyrodniczych; uzyskanie biegłości w wybranej specjalności, umożliwiającej podjęcie pracy w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym, w jednostkach badawczych itp.
Szczegółowy program studiów znajduje się pod adresem:
https://www.umcs.pl/pl/programy-studiow,15414.htm
Wykaz specjalności w ramach kierunku
- Chemia kryminalistyczna – celem studiów jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie otrzymywania, analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych ze szczególnym uwzględnieniem metod analitycznych stosowanych w kryminalistyce oraz zapoznanie z podstawowymi technikami kryminalistycznymi.
- Analityka chemiczna – celem studiów jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie otrzymywania, analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych i szeroko stosowanych metod analitycznych.
- Chemia środków bioaktywnych i kosmetyków - celem studiów jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie otrzymywania, analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych ze szczególnym uwzględnieniem środków biologicznie aktywnych.
- Chemia podstawowa i stosowana - celem studiów jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie otrzymywania, analizowania, charakteryzowania i bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, postępowania z odpadami oraz promowania zrównoważonego rozwoju.
- Chemia w renowacji rzeźbiarskiej i architektonicznej – to kierunek z pogranicza nauk ścisłych i artystycznych. Celem studiów jest rozwój kompetencji w zakresie technik i technologii stosowanych w szeroko rozumianej konserwacji rzeźby i architektury, charakterystyki i wykorzystania materiałów konserwatorskich, jak również narzędzi stosowanych w pracach konserwatorskich, a także opracowywania dokumentacji konserwatorskiej, wartościowania obiektów architektonicznych.
Wybór specjalności następuje w procesie rekrutacji.
Sylwetka absolwenta
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętych nauk chemicznych, co pozwoli mu na rozwiązywanie problemów zawodowych, gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących jego pracy zawodowej, a także posiadać umiejętności pracy zespołowej.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia uzyskują tytuł licencjata i mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach drugiego stopnia na UMCS.
Możliwości zatrudnienia
Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę m.in.:
- w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych,
- w laboratoriach środowiskowych,
- w laboratoriach kryminalistycznych i medycyny sądowej,
- w firmach farmaceutycznych i kosmetycznych,
- w przemyśle chemicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym,
- firmach produkujących odczynniki,
- w sekcjach ochrony środowiska i gospodarki komunalnej,
- w jednostkach kontrolnych np. SANEPID, PIP,
- w instytucjach, organizacjach rządowych i pozarządowych wykonujących zadania w dziedzinie ochrony środowiska (inspektoraty, parki narodowe, krajobrazowe, rezerwaty),
- w jednostkach badawczych, placówkach i instytucjach naukowych,
- parkach naukowo-technologicznych.
Możliwości rozwoju
Wydział Chemii oferuje studentom:
- Możliwość udziału w Samorządzie Studentów Wydziału Chemii i Kołach Naukowych - Alkahest, Sherlock oraz Bioaktywni.
- Szerokie kontakty z uczelniami zagranicznymi oraz udział w międzynarodowych programach wymiany studentów, które dają możliwość podjęcia studiów, dofinansowywanych przez Dziekana Wydziału Chemii, w innych krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowe możliwości rozwoju zawodowego podczas studiów oraz po ich ukończeniu.
- Praktyki i staże studenckie.
Dodatkowe informacje
Kierunek ten prowadzony jest na Wydziale Chemii.
Limit miejsc
zarejestruj się lub zaloguj |